| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | — | — | — | — |
| Op. Income | $498M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 60.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | 20.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.17 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $240M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $463M |
| GROSS PROFIT | $712M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $185M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $214M |
| Cost & Expenses | $677M |
| OPERATING INCOME | $498M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$140M |
| INCOME BEFORE TAX | $359M |
| Income Tax Expense | $122M |
| Net Income from Continuing Ops | $237M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $237M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $237M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $498M |
| EBITDA | $528M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $463M |
| GROSS PROFIT | $712M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $185M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $214M |
| Cost & Expenses | $677M |
| OPERATING INCOME | $498M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$140M |
| INCOME BEFORE TAX | $359M |
| Income Tax Expense | $122M |
| Net Income from Continuing Ops | $237M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $237M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $237M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $498M |
| EBITDA | $528M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $237M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $13M |
| Other Non-Cash Items | $197M |
| Change in Working Capital | -$35M |
| OPERATING CASH FLOW | $346M |
| Capital Expenditure | -$106M |
| Acquisitions (Net) | $5M |
| Purchases of Investments | -$81M |
| Sales/Maturities of Investments | $64M |
| Other Investing Activities | -$137.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$118M |
| Net Debt Issuance | -$17M |
| Common Stock Repurchased | -$107M |
| Common Dividends Paid | -$23M |
| Other Financing Activities | $32M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$71M |
| FREE CASH FLOW | $240M |
| Net Change in Cash | $157M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $287M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $245M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $55M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $586M |
| PP&E (Net) | $131M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $248M |
| Long-Term Investments | -$76M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $92M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $493M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $606.0K |
| Other Current Liabilities | $258.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $196M |
| Long-Term Debt | $68M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $76M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $144M |
| TOTAL LIABILITIES | $340M |
| Common Stock | $990.0K |
| Additional Paid-In Capital | $364M |
| Retained Earnings | $258M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $631M |
| Minority Interest | $109M |
| TOTAL EQUITY | $740M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $81M |
| Net Debt | -$206M |