| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $55M | — | $61M | — | -9.3% |
| Op. Income | $195.7K | — | -$4M | — | 105.5% |
| Gross Margin | 29.8% | — | 27.4% | — | 2.4pp |
| Net Margin | -3.7% | — | -2.3% | — | -1.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.89 | — | $-0.61 | — | -44.6% |
| Free Cash Flow | $5M | — | -$16M | — | 129.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $55M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | $195.7K |
| Interest Income | $95.8K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $189.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $6M |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $235.4K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$585.1K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $25.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$709.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$673.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $299.5K |
| Inventory | $64M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $79M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $442.4K |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65M |
| TOTAL ASSETS | $144M |
| Account Payables | $641.0K |
| Short-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue | $42M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $93M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $102M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $59M |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $7M |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $144M |
| Total Debt | $42M |
| Net Debt | $32M |