| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | — | $86M | — | -1.3% |
| Op. Income | $9M | — | $7M | — | 35.6% |
| Gross Margin | 39.5% | — | 33.7% | — | 5.8pp |
| Net Margin | 8.4% | — | -6.9% | — | 15.3pp |
| EPS (Diluted) | $3.06 | — | $-2.59 | — | 218.4% |
| Free Cash Flow | $40M | — | $27M | — | 45.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $238.5K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $238.5K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $710.5K |
| Deferred Income Tax | $769.7K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $30M |
| OPERATING CASH FLOW | $44M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$973.9K |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $953.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | $40M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $41M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $97M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $566.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $40M |
| TOTAL ASSETS | $136M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $87M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $88M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $56M |
| Retained Earnings | -$11M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $40M |
| Minority Interest | $8M |
| TOTAL EQUITY | $48M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $136M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$31M |