| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $176M | $167M | $161M | 5.6% | 9.7% |
| Op. Income | $67M | $58M | $102M | 15.6% | -34.2% |
| Gross Margin | 68.9% | 67.6% | 69.4% | 1.3pp | -0.5pp |
| Net Margin | 13.6% | 15.7% | 13.2% | -2.1pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.11 | $0.09 | -9.1% | 9.6% |
| Free Cash Flow | $80M | $53M | $70M | 51.8% | 13.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $176M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $121M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $42M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $109M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | -$43M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $437.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $176M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $121M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $42M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $109M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | -$43M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $437.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $42M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $80M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$156.0K |
| Purchases of Investments | -$14.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | -$61M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$57M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | $3M |
| Common Dividends Paid | -$69M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46M |
| FREE CASH FLOW | $80M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $146M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $188M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $187M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4.9B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.2B |
| TOTAL ASSETS | $5.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $113M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $113M |
| Long-Term Debt | $2.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $4.5B |
| Retained Earnings | -$1.8B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $31M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.4B |
| Total Debt | $2.5B |
| Net Debt | $2.4B |