| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $153M | $158M | -$17M | -2.9% | 1010.2% |
| Op. Income | $106M | $109M | -$59M | -2.6% | 278.6% |
| Gross Margin | 74.8% | 75.6% | 300.5% | -0.7pp | -225.6pp |
| Net Margin | 11.0% | 25.7% | 786.5% | -14.7pp | -775.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.18 | $-0.61 | -59.7% | 111.9% |
| Free Cash Flow | $77M | $63M | $84M | 21.3% | -8.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | $106M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | -$89M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $255.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | $106M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | -$89M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $255.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $45M |
| Stock-Based Compensation | $794.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $77M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$129M |
| Purchases of Investments | -$916.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $604.0K |
| Other Investing Activities | $38M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$91M |
| Net Debt Issuance | $125M |
| Common Stock Repurchased | -$55.0K |
| Common Dividends Paid | -$69M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $56M |
| FREE CASH FLOW | $77M |
| Net Change in Cash | $42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$72M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$50M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $969.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $118M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $119M |
| Long-Term Debt | $2.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$2.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $4.5B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $464.0K |
| Other Equity | $10M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $2.5B |
| Net Debt | $2.5B |