| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $147M | $167M | $147M | -11.9% | -0.0% |
| Op. Income | $102M | $126M | $106M | -18.9% | -3.7% |
| Gross Margin | 75.5% | 80.2% | 77.9% | -4.7pp | -2.4pp |
| Net Margin | 22.7% | 22.2% | 23.9% | 0.5pp | -1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $0.18 | $0.17 | -11.1% | -5.9% |
| Free Cash Flow | $69M | $66M | $75M | 4.2% | -8.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$68M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $700.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $102M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$68M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $700.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $102M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $44M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $69M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $301.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $301.0K |
| Other Investing Activities | -$36M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | -$94M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$63M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$69M |
| FREE CASH FLOW | $69M |
| Net Change in Cash | -$36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$81M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $124M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $141M |
| Long-Term Debt | $2.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$2.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $4.3B |
| Retained Earnings | -$747M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $2.3B |
| Net Debt | $2.3B |