| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $980M | $966M | $989M | 1.5% | -0.9% |
| Op. Income | $94M | $116M | $110M | -18.7% | -14.0% |
| Gross Margin | 48.4% | 49.6% | 48.6% | -1.2pp | -0.1pp |
| Net Margin | 5.4% | 7.1% | 6.6% | -1.7pp | -1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.45 | $0.58 | $0.54 | -22.4% | -16.7% |
| Free Cash Flow | $21M | $76M | $27M | -71.6% | -19.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $980M |
| Cost of Revenue | $505M |
| GROSS PROFIT | $475M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $378M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $380M |
| Cost & Expenses | $886M |
| OPERATING INCOME | $94M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $73M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $121M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $980M |
| Cost of Revenue | $505M |
| GROSS PROFIT | $475M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $378M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $380M |
| Cost & Expenses | $886M |
| OPERATING INCOME | $94M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $73M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $121M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $53M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $555.0K |
| Other Non-Cash Items | $664.0K |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | $62M |
| Capital Expenditure | -$41M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$43M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | -$11M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24M |
| FREE CASH FLOW | $21M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $67M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $95M |
| Inventory | $992M |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $869M |
| Goodwill | $534M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $347.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $272M |
| Short-Term Debt | $161M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $143M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $595M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $81M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $103M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$102M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $2.1B |
| Net Debt | $2.1B |