| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $19M | $17M | 9.0% | 24.1% |
| Op. Income | $5M | $3M | $4M | 49.5% | 10.9% |
| Gross Margin | 73.5% | 72.3% | 87.8% | 1.2pp | -14.2pp |
| Net Margin | 18.8% | 14.2% | 21.2% | 4.6pp | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.57 | $0.39 | $0.50 | 46.2% | 14.0% |
| Free Cash Flow | $7M | $8M | $12M | -16.1% | -45.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $182.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $937.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $863.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $182.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $937.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $863.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $863.0K |
| Stock-Based Compensation | $87.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $859.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$175.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $24M |
| Common Stock Repurchased | -$744.0K |
| Common Dividends Paid | -$918.0K |
| Other Financing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $220M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $249M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $987M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $103M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $133M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $61M |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | $108M |
| Treasury Stock | -$31M |
| Accum. Other Comp. Income | -$30M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $124M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $124M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $117M |
| Net Debt | $92M |