| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $21M | $17M | -6.8% | 10.1% |
| Op. Income | $3M | $5M | $3M | -40.9% | -4.0% |
| Gross Margin | 68.2% | 73.5% | 78.6% | -5.3pp | -10.3pp |
| Net Margin | 12.3% | 18.8% | 14.0% | -6.5pp | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $0.57 | $0.35 | -38.6% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $149.0K | $7M | -$4M | -97.7% | 103.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $197.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $481.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $842.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $197.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $481.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $842.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $842.0K |
| Stock-Based Compensation | $167.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$432.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $308.0K |
| Capital Expenditure | -$159.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | -$49M |
| Common Stock Repurchased | -$521.0K |
| Common Dividends Paid | -$917.0K |
| Other Financing Activities | $42M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $149.0K |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $213M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $247M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $981M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $55M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $84M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $61M |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | $110M |
| Treasury Stock | -$31M |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $124M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $124M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $68M |
| Net Debt | $39M |