| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $197M | $102M | — | 93.1% | — |
| Op. Income | $27M | -$3M | — | 939.3% | — |
| Gross Margin | 59.8% | 63.3% | — | -3.5pp | — |
| Net Margin | 9.9% | -3.9% | — | 13.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $12.40 | $-2.53 | — | 589.7% | — |
| Free Cash Flow | $66M | -$26M | — | 350.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $197M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $93M |
| General & Administrative | -$9M |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $170M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $12 |
| EPS Diluted | $12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $197M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $93M |
| General & Administrative | -$9M |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $170M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $12 |
| EPS Diluted | $12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $38M |
| OPERATING CASH FLOW | $68M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$59M |
| Common Stock Repurchased | -$35.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$888.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$60M |
| FREE CASH FLOW | $66M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $133M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $195M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $383M |
| Intangible Assets | $235M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $667M |
| TOTAL ASSETS | $862M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $67M |
| Long-Term Debt | $108M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $83M |
| Other Non-Current Liabilities | $205.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $220M |
| TOTAL LIABILITIES | $287M |
| Common Stock | $96.0K |
| Additional Paid-In Capital | $358M |
| Retained Earnings | $6M |
| Treasury Stock | -$35.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$499.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $363M |
| Minority Interest | $212M |
| TOTAL EQUITY | $575M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $862M |
| Total Debt | $113M |
| Net Debt | $90M |