| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $15M | $16M | 10.5% | 0.8% |
| Op. Income | $9M | $8M | $10M | 11.2% | -11.9% |
| Gross Margin | 66.8% | 67.8% | 74.9% | -1.0pp | -8.1pp |
| Net Margin | 50.6% | 55.5% | 56.1% | -4.9pp | -5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.70 | $0.73 | $0.83 | -4.1% | -15.7% |
| Free Cash Flow | -$146M | $15M | $5M | -1056.2% | -3261.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $118.3K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $16M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $789.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $118.3K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $16M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $789.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $4.4B |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4.6B |
| Change in Working Capital | $200.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$146M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$302.3B |
| Sales/Maturities of Investments | $247.2B |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$55.1B |
| Net Debt Issuance | $53M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $55M |
| FREE CASH FLOW | -$146M |
| Net Change in Cash | -$91M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $818M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $823M |
| TOTAL ASSETS | $876M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $499M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $517M |
| TOTAL LIABILITIES | $520M |
| Common Stock | $12.1K |
| Additional Paid-In Capital | $328M |
| Retained Earnings | $28M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $356M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $356M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $876M |
| Total Debt | $499M |
| Net Debt | $452M |