| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | $19M | $13M | 73.3% | 147.4% |
| Op. Income | $27M | $14M | $8M | 96.5% | 233.5% |
| Gross Margin | 90.8% | 79.7% | 70.8% | 11.1pp | 20.0pp |
| Net Margin | 80.7% | 71.6% | 58.6% | 9.1pp | 22.2pp |
| EPS (Diluted) | $2.39 | $1.37 | $1.04 | 74.5% | 129.8% |
| Free Cash Flow | $36M | $15M | $51M | 147.0% | -28.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $285.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $285.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $27M |
| Depreciation & Amortization | $2.8B |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2.7B |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $36M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$230.0B |
| Sales/Maturities of Investments | $210.1B |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19.9B |
| Net Debt Issuance | -$74M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$15.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$78M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | -$42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $486M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $501M |
| TOTAL ASSETS | $531M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $205M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $223M |
| TOTAL LIABILITIES | $227M |
| Common Stock | $11.2K |
| Additional Paid-In Capital | $289M |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $304M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $304M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $531M |
| Total Debt | $205M |
| Net Debt | $180M |