| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $16M | -$19M | 66.9% | 245.2% |
| Op. Income | $21M | $10M | -$23M | 104.2% | 192.9% |
| Gross Margin | 84.2% | 74.9% | 113.5% | 9.3pp | -29.3pp |
| Net Margin | 76.5% | 56.1% | 119.6% | 20.3pp | -43.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.88 | $0.83 | $-2.03 | 126.5% | 192.6% |
| Free Cash Flow | -$102M | $5M | -$33M | -2300.4% | -206.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $220 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $258.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $220 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $258.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $470M |
| Stock-Based Compensation | -$621M |
| Deferred Income Tax | $28M |
| Other Non-Cash Items | $215.6K |
| Change in Working Capital | -$75.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$102M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$119.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $14.9B |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$104.2B |
| Net Debt Issuance | $99M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $92M |
| FREE CASH FLOW | -$102M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $317.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $678M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $698M |
| TOTAL ASSETS | $709M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $371M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $385M |
| TOTAL LIABILITIES | $388M |
| Common Stock | $11.2K |
| Additional Paid-In Capital | $305M |
| Retained Earnings | $16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $320M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $320M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $709M |
| Total Debt | $371M |
| Net Debt | $371M |