| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $23M | — | $21M | — | 9.4% |
| Op. Income | $14M | — | -$5M | — | 360.5% |
| Gross Margin | 88.9% | — | 76.5% | — | 12.4pp |
| Net Margin | -91.1% | — | -25.5% | — | -65.7pp |
| EPS (Diluted) | $-25.71 | — | $-7.02 | — | -266.2% |
| Free Cash Flow | $37M | — | -$167M | — | 121.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $156.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $21M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$35M |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | $140.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | -$26 |
| EPS Diluted | -$26 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$21M |
| Depreciation & Amortization | $193.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $54M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | $3 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28.3B |
| Sales/Maturities of Investments | $49.2B |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $20.9B |
| Net Debt Issuance | -$19M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $37M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $119M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $890.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $120M |
| TOTAL ASSETS | $131M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $59M |
| TOTAL LIABILITIES | $63M |
| Common Stock | $829 |
| Additional Paid-In Capital | $111M |
| Retained Earnings | $12M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$55M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $68M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $68M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $131M |
| Total Debt | $59M |
| Net Debt | $51M |