| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $579M | $426M | $603M | 35.9% | -4.0% |
| Op. Income | $71M | $15M | $78M | 361.2% | -9.6% |
| Gross Margin | 46.0% | 43.7% | 45.4% | 2.3pp | 0.6pp |
| Net Margin | 9.0% | 3.0% | 9.6% | 6.1pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $4.40 | $1.05 | $4.73 | 319.0% | -7.0% |
| Free Cash Flow | $76M | -$21M | $101M | 466.8% | -25.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $579M |
| Cost of Revenue | $313M |
| GROSS PROFIT | $266M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $144M |
| General & Administrative | $48M |
| SG&A Expenses | $192M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $196M |
| Cost & Expenses | $508M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $73M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $74M |
| EBITDA | $98M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $579M |
| Cost of Revenue | $313M |
| GROSS PROFIT | $266M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $144M |
| General & Administrative | $48M |
| SG&A Expenses | $192M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $196M |
| Cost & Expenses | $508M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $73M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $74M |
| EBITDA | $98M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $52M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $198.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $96M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | -$505.0K |
| Common Stock Repurchased | -$63M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$62M |
| FREE CASH FLOW | $76M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $219M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $127M |
| Inventory | $152M |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $526M |
| PP&E (Net) | $659M |
| Goodwill | $113M |
| Intangible Assets | $60M |
| Long-Term Investments | $19M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $909M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $115M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $127M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $270M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $86M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $125M |
| TOTAL LIABILITIES | $395M |
| Common Stock | $118.0K |
| Additional Paid-In Capital | $668M |
| Retained Earnings | $373M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$278.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $40M |
| Net Debt | -$179M |