| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | — | — | — |
| Op. Income | $282.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 46.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 20.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $902.0K |
| R&D Expenses | $348.0K |
| Selling & Marketing | $1.0K |
| General & Administrative | $231.0K |
| SG&A Expenses | $232.0K |
| Other Expenses | $40.0K |
| Operating Expenses | $620.0K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $282.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $174.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $456.0K |
| Income Tax Expense | $53.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $403.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $403.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $403.0K |
| D&A | $83.0K |
| EBIT | $322.0K |
| EBITDA | $405.0K |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $902.0K |
| R&D Expenses | $348.0K |
| Selling & Marketing | $1.0K |
| General & Administrative | $231.0K |
| SG&A Expenses | $232.0K |
| Other Expenses | $40.0K |
| Operating Expenses | $620.0K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $282.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $174.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $456.0K |
| Income Tax Expense | $53.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $403.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $403.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $403.0K |
| D&A | $83.0K |
| EBIT | $322.0K |
| EBITDA | $405.0K |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $403.0K |
| Depreciation & Amortization | $83.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $19.0K |
| Other Non-Cash Items | $45.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$759.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$434.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$759.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $862.0K |
| Inventory | $900.0K |
| Other Current Assets | $6.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $438.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $409.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $12.0K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $859.0K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $47.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $324.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $147.0K |
| Retained Earnings | $292.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $56.0K |
| Other Equity | -$9.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $496.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $496.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$1M |