| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$185.3K | -$177.9K | -$445.6K | -4.1% | 58.4% |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $0.22 | $0.05 | -129.6% | -242.1% |
| Free Cash Flow | -$185.3K | -$289.9K | — | 36.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $185.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $185.3K |
| Cost & Expenses | $185.3K |
| OPERATING INCOME | -$185.3K |
| Interest Income | $709.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $129.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$56.1K |
| Income Tax Expense | $645.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$701.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$701.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$701.2K |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$56.1K |
| EBITDA | -$56.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$701.2K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$244.6K |
| Other Non-Cash Items | -$129.2K |
| Change in Working Capital | $889.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$185.3K |
| Capital Expenditure | -$3 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$53M |
| Sales/Maturities of Investments | $53M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$350.9K |
| Net Debt Issuance | $429.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $429.3K |
| FREE CASH FLOW | -$185.3K |
| Net Change in Cash | -$106.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $56.6K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $53M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $53M |
| TOTAL ASSETS | $53M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $548.6K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $896.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $52M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $53M |
| Total Debt | $548.6K |
| Net Debt | $492.0K |