| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $743M | $631M | $585M | 17.7% | 27.0% |
| Op. Income | -$213.0K | -$55M | -$80M | 99.6% | 99.7% |
| Gross Margin | 22.1% | 14.3% | 15.1% | 7.8pp | 7.0pp |
| Net Margin | -13.3% | -25.4% | 8.1% | 12.0pp | -21.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.48 | $0.10 | 37.5% | -400.0% |
| Free Cash Flow | -$91M | $22M | -$156M | -506.1% | 42.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $743M |
| Cost of Revenue | $578M |
| GROSS PROFIT | $164M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $164M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $164M |
| Cost & Expenses | $743M |
| OPERATING INCOME | -$213.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $100M |
| Other Income/Expenses | -$97M |
| INCOME BEFORE TAX | -$97M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$99M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$403.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$99M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$104M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$99M |
| Depreciation & Amortization | $40M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$19M |
| Other Non-Cash Items | $41M |
| Change in Working Capital | -$36M |
| OPERATING CASH FLOW | -$72M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$52.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | $123M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$298.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $112M |
| FREE CASH FLOW | -$91M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $817M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $414M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $211M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $231M |
| Goodwill | $2.5B |
| Intangible Assets | $401M |
| Long-Term Investments | $23M |
| Tax Assets | $38M |
| Other Non-Current Assets | $348M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.6B |
| TOTAL ASSETS | $5.0B |
| Account Payables | $192M |
| Short-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue | $68M |
| Other Current Liabilities | $89M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $864M |
| Long-Term Debt | $4.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $252M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.0B |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$3.6B |
| Treasury Stock | -$520M |
| Accum. Other Comp. Income | -$64M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$960M |
| Minority Interest | $11M |
| TOTAL EQUITY | -$949M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.0B |
| Total Debt | $4.9B |
| Net Debt | $4.0B |