| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $133M | $126M | $78M | 5.8% | 70.5% |
| Op. Income | -$115M | -$100M | -$90M | -15.3% | -27.8% |
| Gross Margin | 68.1% | 68.5% | 65.3% | -0.4pp | 2.8pp |
| Net Margin | -80.1% | -74.3% | -114.8% | -5.8pp | 34.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.33 | $-0.33 | -12.1% | -12.1% |
| Free Cash Flow | -$32M | -$26M | -$55M | -23.8% | 42.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $133M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $55M |
| Selling & Marketing | $99M |
| General & Administrative | $52M |
| SG&A Expenses | $151M |
| Other Expenses | -$359.0K |
| Operating Expenses | $206M |
| Cost & Expenses | $249M |
| OPERATING INCOME | -$115M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $607.0K |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$106M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$107M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$107M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$107M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$105M |
| EBITDA | -$96M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$107M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $56M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$28M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$151M |
| Sales/Maturities of Investments | $185M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $31M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $150M |
| Short-Term Investments | $568M |
| Net Receivables | $128M |
| Inventory | $39M |
| Other Current Assets | $62M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $986M |
| PP&E (Net) | $64M |
| Goodwill | $540M |
| Intangible Assets | $138M |
| Long-Term Investments | $424M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $310M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $473M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $99M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $123M |
| TOTAL LIABILITIES | $596M |
| Common Stock | $29.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.7B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | -$124M |