| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$56M | — | -$42M | — | -33.8% |
| EPS (Diluted) | $-1.01 | — | $-2.32 | — | 56.5% |
| Free Cash Flow | -$45M | — | -$40M | — | -12.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $44M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$56M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$52M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$52M |
| D&A | $30.0K |
| EBIT | -$56M |
| EBITDA | -$56M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$52M |
| Depreciation & Amortization | $30.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $352.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$44M |
| Capital Expenditure | -$153.0K |
| Acquisitions (Net) | $101M |
| Purchases of Investments | -$107M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$101M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$101M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$759.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | -$134M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $86M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $105M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $16M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $148.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $124M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $883.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $412.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $37.0K |
| Additional Paid-In Capital | $377M |
| Retained Earnings | -$261M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$351.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $116M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $116M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $124M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$14M |