| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | — | $24M | — | 227.6% |
| Op. Income | -$184M | — | -$179M | — | -2.9% |
| Gross Margin | 88.0% | — | 91.0% | — | -3.0pp |
| Net Margin | -238.5% | — | -766.2% | — | 527.7pp |
| EPS (Diluted) | $-3.20 | — | $-3.51 | — | 8.8% |
| Free Cash Flow | -$136M | — | -$178M | — | 23.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $135M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $118M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $252M |
| Cost & Expenses | $262M |
| OPERATING INCOME | -$184M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $243.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$184M |
| Income Tax Expense | $564.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$185M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$185M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$185M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$170M |
| EBITDA | -$168M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$185M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $33M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$136M |
| Capital Expenditure | -$47.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$355M |
| Sales/Maturities of Investments | $355M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $25M |
| NET CASH FROM FINANCING | $74M |
| FREE CASH FLOW | -$136M |
| Net Change in Cash | -$68M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $216M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $308M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $333M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $55M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $107M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $108M |
| TOTAL LIABILITIES | $163M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$895M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $134.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $170M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $170M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $333M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$59M |