| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $3M | $187.2K | 58.9% | 2437.0% |
| Op. Income | -$9M | -$3M | -$1M | -168.2% | -732.4% |
| Gross Margin | 66.4% | 55.8% | -32.1% | 10.7pp | 98.5pp |
| Net Margin | -280.7% | -141.1% | -2800.1% | -139.5pp | 2519.4pp |
| EPS (Diluted) | $-133.70 | $-47.60 | $-63.35 | -180.9% | -111.0% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$4M | $255.3K | -180.0% | -4514.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $653.4K |
| Selling & Marketing | $24.7K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $6.0K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$134 |
| EPS Diluted | -$134 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $6.0K |
| Stock-Based Compensation | $797.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$11.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $45M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $150.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $81.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $231.8K |
| TOTAL ASSETS | $53M |
| Account Payables | $178.0K |
| Short-Term Debt | $272.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $149.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $149.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $40.9K |
| Additional Paid-In Capital | $72M |
| Retained Earnings | -$25M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $53M |
| Total Debt | $511.6K |
| Net Debt | -$35M |