| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | — | $9M | — | 208.6% |
| Op. Income | -$29M | — | -$5M | — | -472.2% |
| Gross Margin | 61.7% | — | 43.4% | — | 18.3pp |
| Net Margin | -134.1% | — | -58.7% | — | -75.4pp |
| EPS (Diluted) | $-227.50 | — | $-72.10 | — | -215.5% |
| Free Cash Flow | -$27M | — | -$4M | — | -555.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $134.2K |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $912.7K |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$35M |
| Income Tax Expense | $4.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$35M |
| D&A | $912.7K |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$228 |
| EPS Diluted | -$228 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$35M |
| Depreciation & Amortization | $951.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $29M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$158.9K |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $77M |
| Common Stock Repurchased | -$11M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $116M |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | $88M |