| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $217.5K | — | $1M | — | -79.2% |
| Op. Income | -$180.5K | — | $198.2K | — | -191.0% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 99.4% | — | 0.6pp |
| Net Margin | -128.7% | — | 5.5% | — | -134.2pp |
| EPS (Diluted) | $-6.65 | — | $2.10 | — | -416.7% |
| Free Cash Flow | $315.6K | — | -$178.8K | — | 276.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $217.5K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $217.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $398.0K |
| SG&A Expenses | $398.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $398.0K |
| Cost & Expenses | $398.0K |
| OPERATING INCOME | -$180.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $101.3K |
| Other Income/Expenses | -$97.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$277.5K |
| Income Tax Expense | $2.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$280.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$280.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$280.0K |
| D&A | $14.0K |
| EBIT | -$176.2K |
| EBITDA | -$162.3K |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$280.0K |
| Depreciation & Amortization | $14.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3.9K |
| Change in Working Capital | $585.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $315.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$200.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$200.0K |
| Net Debt Issuance | -$122.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$122.1K |
| FREE CASH FLOW | $315.6K |
| Net Change in Cash | -$6.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16.4K |
| PP&E (Net) | $50.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $203.9K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $256.6K |
| TOTAL ASSETS | $272.9K |
| Account Payables | $46.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $500.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $659.9K |
| Long-Term Debt | $991.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $8.7K |
| Additional Paid-In Capital | -$1M |
| Retained Earnings | -$297.3K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $272.9K |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $1M |