| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | — | — | — |
| Op. Income | $198.2K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 99.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | 5.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $2.10 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$178.8K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $5.8K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $839.9K |
| SG&A Expenses | $839.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $839.9K |
| Cost & Expenses | $845.6K |
| OPERATING INCOME | $198.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $140.5K |
| Other Income/Expenses | -$140.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $57.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $57.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57.7K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $198.2K |
| EBITDA | $198.2K |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $5.8K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $839.9K |
| SG&A Expenses | $839.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $839.9K |
| Cost & Expenses | $845.6K |
| OPERATING INCOME | $198.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $140.5K |
| Other Income/Expenses | -$140.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $57.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $57.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57.7K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $198.2K |
| EBITDA | $198.2K |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $57.7K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$236.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$178.8K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $277.1K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $277.1K |
| Net Debt Issuance | -$112.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$112.8K |
| FREE CASH FLOW | -$178.8K |
| Net Change in Cash | -$14.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $139.0K |
| PP&E (Net) | $64.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $64.4K |
| TOTAL ASSETS | $203.4K |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6.2K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $97.8K |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $8.7K |
| Additional Paid-In Capital | -$1M |
| Retained Earnings | -$17.3K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $203.4K |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $1M |