| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | — | $1.4B | — | -24.1% |
| Op. Income | $307M | — | $522M | — | -41.3% |
| Gross Margin | 53.1% | — | 59.2% | — | -6.1pp |
| Net Margin | 18.5% | — | 28.1% | — | -9.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.50 | — | $3.38 | — | -55.6% |
| Free Cash Flow | $303M | — | $462M | — | -34.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $482M |
| GROSS PROFIT | $546M |
| R&D Expenses | $61M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $179M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $239M |
| Cost & Expenses | $721M |
| OPERATING INCOME | $307M |
| Interest Income | $919.0K |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $300M |
| Income Tax Expense | $116M |
| Net Income from Continuing Ops | $184M |
| Net Income from Discontinued Ops | $6M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $190M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $190M |
| D&A | $114M |
| EBIT | $327M |
| EBITDA | $441M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $482M |
| GROSS PROFIT | $546M |
| R&D Expenses | $61M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $179M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $239M |
| Cost & Expenses | $721M |
| OPERATING INCOME | $307M |
| Interest Income | $919.0K |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $300M |
| Income Tax Expense | $116M |
| Net Income from Continuing Ops | $184M |
| Net Income from Discontinued Ops | $6M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $190M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $190M |
| D&A | $114M |
| EBIT | $327M |
| EBITDA | $441M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $190M |
| Depreciation & Amortization | $125M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$54M |
| Change in Working Capital | $60M |
| OPERATING CASH FLOW | $336M |
| Capital Expenditure | -$32M |
| Acquisitions (Net) | -$24M |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $109.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60M |
| Net Debt Issuance | -$113M |
| Common Stock Repurchased | -$59.0K |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$139M |
| FREE CASH FLOW | $303M |
| Net Change in Cash | $130M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $603M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $708M |
| Inventory | $426M |
| Other Current Assets | $704M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $650M |
| Goodwill | $6.6B |
| Intangible Assets | $3.8B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12.6B |
| TOTAL ASSETS | $15.0B |
| Account Payables | $325M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $138M |
| Other Current Liabilities | $258M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $5.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1.4B |
| Other Non-Current Liabilities | $92M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.9B |
| Common Stock | $126M |
| Additional Paid-In Capital | $2.8B |
| Retained Earnings | $4.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$163M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15.0B |
| Total Debt | $5.2B |
| Net Debt | $4.6B |