| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.1B | — | $2.0B | — | 7.7% |
| Op. Income | $259M | — | $211M | — | 22.9% |
| Gross Margin | 12.2% | — | 12.3% | — | -0.1pp |
| Net Margin | 7.9% | — | 8.2% | — | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.44 | — | $0.43 | — | 3.1% |
| Free Cash Flow | $241M | — | $351M | — | -31.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.1B |
| Cost of Revenue | $1.9B |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $1.9B |
| OPERATING INCOME | $259M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | -$47M |
| INCOME BEFORE TAX | $212M |
| Income Tax Expense | $51M |
| Net Income from Continuing Ops | $167M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $269.7K |
| NET INCOME | $167M |
| Net Income Deductions | $269.7K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $167M |
| D&A | $207M |
| EBIT | $267M |
| EBITDA | $474M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.1B |
| Cost of Revenue | $1.9B |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $1.9B |
| OPERATING INCOME | $259M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | -$47M |
| INCOME BEFORE TAX | $212M |
| Income Tax Expense | $51M |
| Net Income from Continuing Ops | $167M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $269.7K |
| NET INCOME | $167M |
| Net Income Deductions | $269.7K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $167M |
| D&A | $207M |
| EBIT | $267M |
| EBITDA | $474M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $167M |
| Depreciation & Amortization | $207M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $445M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $353M |
| Capital Expenditure | -$112M |
| Acquisitions (Net) | -$167M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$282M |
| Net Debt Issuance | $2.1B |
| Common Stock Repurchased | -$61M |
| Common Dividends Paid | -$108M |
| Other Financing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2.0B |
| FREE CASH FLOW | $241M |
| Net Change in Cash | $2.3B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3.2B |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $822M |
| Inventory | $232M |
| Other Current Assets | $40M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.3B |
| PP&E (Net) | $905M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3.4B |
| Long-Term Investments | $73M |
| Tax Assets | $59M |
| Other Non-Current Assets | $115M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.5B |
| TOTAL ASSETS | $8.8B |
| Account Payables | $1.2B |
| Short-Term Debt | $819M |
| Deferred Revenue | $105M |
| Other Current Liabilities | $142M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.3B |
| Long-Term Debt | $4.0B |
| Deferred Revenue NC | $202M |
| Deferred Tax Liabilities | $173M |
| Other Non-Current Liabilities | $395M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.9B |
| Common Stock | $25M |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | $4.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.4B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | -$674.1K |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.8B |
| Total Debt | $5.1B |
| Net Debt | $1.9B |