| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $15M | $2M | -1.5% | 561.2% |
| Op. Income | -$4M | -$4M | -$495.7K | 1.5% | -791.1% |
| Gross Margin | 30.7% | 30.7% | 42.0% | 0.0pp | -11.3pp |
| Net Margin | -27.2% | -27.2% | -19.7% | 0.0pp | -7.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.69 | $-0.70 | $-0.13 | 1.5% | -422.7% |
| Free Cash Flow | -$331.0K | -$335.9K | $953.7K | 1.5% | -134.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $1 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $251.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $517.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$56.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $65.3K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $220.9K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$192.3K |
| Capital Expenditure | -$138.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$76.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$76.5K |
| FREE CASH FLOW | -$331.0K |
| Net Change in Cash | $26M |