| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $10M | 0.1% | 21.8% |
| Op. Income | $668.1K | $87.7K | $255.3K | 662.1% | 161.7% |
| Gross Margin | 43.9% | 45.2% | 39.4% | -1.3pp | 4.6pp |
| Net Margin | -23.3% | 0.6% | 3.8% | -23.9pp | -27.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $0.00 | $0.01 | -3900.0% | -799.2% |
| Free Cash Flow | $2M | $2M | $1M | -3.3% | 30.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $830.2K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $668.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $31.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $311.0K |
| EBIT | $668.1K |
| EBITDA | $979.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $311.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $539.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$13.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$32.2K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$36.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$68.9K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $643.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $88.0K |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $981 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $42M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $30M |
| Common Stock | $32.3K |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | -$26M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$118.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $42M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$6M |