| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $9M | — | -4.9% | — |
| Op. Income | -$31.0K | $69.6K | — | -144.5% | — |
| Gross Margin | 19.1% | 20.2% | — | -1.1pp | — |
| Net Margin | -0.6% | 0.4% | — | -1.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $0.00 | — | -227.8% | — |
| Free Cash Flow | -$612.6K | $166.5K | — | -468.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $29.7K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$31.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3.0K |
| Other Income/Expenses | -$16.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$47.3K |
| Income Tax Expense | $5.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$53.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$53.0K |
| Net Income Deductions | $866.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$919.0K |
| D&A | $29.7K |
| EBIT | -$44.3K |
| EBITDA | -$14.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$53.0K |
| Depreciation & Amortization | $29.7K |
| Stock-Based Compensation | $162.2K |
| Deferred Income Tax | $408.0K |
| Other Non-Cash Items | $162.2K |
| Change in Working Capital | -$735.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$596.9K |
| Capital Expenditure | -$15.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$7.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$17.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$612.6K |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $338.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $82.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $104.8K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $194.6K |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $639.8K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $23.8K |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$43.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$6M |