| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $8M | $8M | 11.2% | 5.0% |
| Op. Income | -$339.9K | -$481.8K | $50.1K | 29.4% | -778.9% |
| Gross Margin | 37.0% | 36.0% | 32.4% | 0.9pp | 4.6pp |
| Net Margin | -3.9% | -6.1% | 0.6% | 2.2pp | -4.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.02 | $0.00 | 30.1% | -773.7% |
| Free Cash Flow | -$93.1K | -$268.0K | $1M | 65.3% | -107.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $972.0K |
| Selling & Marketing | $543.5K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $34.4K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$339.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $29.2K |
| Other Income/Expenses | $237 |
| INCOME BEFORE TAX | -$339.7K |
| Income Tax Expense | $822 |
| Net Income from Continuing Ops | -$340.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$340.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$340.5K |
| D&A | $5.0K |
| EBIT | -$310.6K |
| EBITDA | -$305.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$340.5K |
| Depreciation & Amortization | $5.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $399.2K |
| Change in Working Capital | -$149.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$85.8K |
| Capital Expenditure | -$7.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$14.2K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $67.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $52.8K |
| FREE CASH FLOW | -$93.1K |
| Net Change in Cash | -$39.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $43.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $905 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44.6K |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$120.8K |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$11M |