| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $9M | $9M | 1.3% | -0.9% |
| Op. Income | -$639.1K | -$836.0K | $69.6K | 23.6% | -1018.0% |
| Gross Margin | 20.0% | 18.7% | 20.2% | 1.3pp | -0.2pp |
| Net Margin | -7.4% | -9.9% | 0.4% | 2.5pp | -7.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.04 | $0.00 | 24.5% | -1622.2% |
| Free Cash Flow | -$1M | $232.3K | $166.5K | -736.2% | -988.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$362.9K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$639.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3.0K |
| Other Income/Expenses | $7.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$773.6K |
| Income Tax Expense | $5.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$779.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $141.6K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$637.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$637.5K |
| D&A | $51.9K |
| EBIT | -$770.6K |
| EBITDA | -$718.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$637.5K |
| Depreciation & Amortization | $51.9K |
| Stock-Based Compensation | $112.3K |
| Deferred Income Tax | -$112.3K |
| Other Non-Cash Items | $112.3K |
| Change in Working Capital | -$978.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$26.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$8.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $528.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $58.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $19.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $606.2K |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | -$88.1K |
| Short-Term Debt | $88.1K |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $357.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $23.9K |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$59.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $445.2K |
| Net Debt | -$5M |