| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | — | $43M | — | 6.3% |
| Op. Income | $363.7K | — | -$7M | — | 105.5% |
| Gross Margin | 21.0% | — | 18.8% | — | 2.2pp |
| Net Margin | 0.4% | — | -15.3% | — | 15.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $-0.38 | — | 102.6% |
| Free Cash Flow | -$218.4K | — | $2M | — | -114.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $347.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $363.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $89.4K |
| Other Income/Expenses | $70.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $190.3K |
| Income Tax Expense | -$1.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $191.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $191.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $191.9K |
| D&A | $617.9K |
| EBIT | $279.7K |
| EBITDA | $897.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $347.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $363.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $89.4K |
| Other Income/Expenses | $70.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $190.3K |
| Income Tax Expense | -$1.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $191.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $191.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $191.9K |
| D&A | $617.9K |
| EBIT | $279.7K |
| EBITDA | $897.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $191.9K |
| Depreciation & Amortization | $617.9K |
| Stock-Based Compensation | $386.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $142.7K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$95.8K |
| Capital Expenditure | -$122.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $573.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | $451.0K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$218.4K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $171.7K |
| Other Current Assets | $327.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $831.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $123.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $286.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $276.8K |
| Deferred Revenue | $53.2K |
| Other Current Liabilities | $24.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $504.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$493.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $504.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $17.0K |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $76.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $314.2K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $314.2K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$204.6K |