| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $43M | — | $34M | — | 27.8% |
| Op. Income | -$7M | — | -$5M | — | -26.5% |
| Gross Margin | 18.8% | — | 11.7% | — | 7.1pp |
| Net Margin | -15.3% | — | -16.1% | — | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.38 | — | $-0.36 | — | -5.6% |
| Free Cash Flow | $2M | — | -$5M | — | 128.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $220.7K |
| Other Income/Expenses | -$202.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | -$322.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$350.0K |
| Other Non-Cash Items | $203.5K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$410.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $750 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$410.0K |
| Net Debt Issuance | -$877.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$611.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $282.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $363.6K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $65.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $244.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $68.9K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $53.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $866.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $17.1K |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $60.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$434.6K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$434.6K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$590.8K |