| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | — | $12M | — | 20.0% |
| Op. Income | -$1M | — | -$367.8K | — | -219.0% |
| Gross Margin | 22.1% | — | 17.9% | — | 4.2pp |
| Net Margin | -7.3% | — | -2.8% | — | -4.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | — | $-0.03 | — | -205.2% |
| Free Cash Flow | -$23.9K | — | -$1M | — | 98.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $158.5K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $235.7K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $39.5K |
| Interest Expense | $35.0K |
| Other Income/Expenses | $136.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $32.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $283.6K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$718.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $283.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $168.8K |
| Change in Working Capital | $847.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $233.8K |
| Capital Expenditure | -$257.6K |
| Acquisitions (Net) | -$34.2K |
| Purchases of Investments | $181.1K |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$181.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$708.0K |
| FREE CASH FLOW | -$23.9K |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $10.2K |
| Other Current Assets | $37.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $340.8K |
| Goodwill | $223.4K |
| Intangible Assets | $607.8K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $17.9K |
| Deferred Revenue | $3.7K |
| Other Current Liabilities | $98.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $43.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$188.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $47.4K |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $61.5K |
| Net Debt | -$2M |