| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | $4M | — | 217.1% |
| Op. Income | -$367.8K | — | -$502.6K | — | 26.8% |
| Gross Margin | 17.9% | — | 15.5% | — | 2.4pp |
| Net Margin | -2.8% | — | -10.8% | — | 8.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | — | $-0.04 | — | 30.9% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$932.9K | — | -56.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $40.4K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $341.5K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$367.8K |
| Interest Income | $111.3K |
| Interest Expense | $32.3K |
| Other Income/Expenses | $29.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$338.3K |
| Income Tax Expense | -$29.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$327.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$338.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$338.3K |
| D&A | $278.5K |
| EBIT | -$306.0K |
| EBITDA | -$27.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$338.3K |
| Depreciation & Amortization | $278.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $149.9K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$932.3K |
| Capital Expenditure | -$527.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $819.1K |
| Other Investing Activities | $10.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | $302.1K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$11.5K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $467.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $849.8K |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $16.0K |
| Other Current Assets | $80.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $362.8K |
| Goodwill | $189.2K |
| Intangible Assets | $611.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $88.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $61.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $12.6K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$871.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$89.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $50.1K |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $519.6K |