| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $84M | $69M | -9.1% | 10.9% |
| Op. Income | -$16M | -$7M | -$23M | -142.4% | 30.8% |
| Gross Margin | 55.3% | 57.7% | 52.0% | -2.4pp | 3.3pp |
| Net Margin | -15.2% | -3.9% | -26.1% | -11.3pp | 10.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.02 | $-0.10 | -263.0% | 34.3% |
| Free Cash Flow | $10M | $7M | $42.0K | 46.8% | 24859.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $92M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $882.0K |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$178.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$178.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$30M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $422M |
| Short-Term Investments | $34M |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $500M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $567M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $41M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $101M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $933M |
| Retained Earnings | -$423M |
| Treasury Stock | -$44M |
| Accum. Other Comp. Income | -$129.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $466M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $466M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $567M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$392M |