| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $34M | $32M | $27M | 7.3% | 25.8% |
| Op. Income | $11M | $12M | $11M | -5.7% | -1.8% |
| Gross Margin | 78.8% | 84.9% | 94.1% | -6.1pp | -15.4pp |
| Net Margin | 26.2% | 30.1% | 33.7% | -3.9pp | -7.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.25 | $1.33 | $1.27 | -6.0% | -1.6% |
| Free Cash Flow | $4M | $12M | $7M | -70.5% | -51.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $343.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $28M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $625.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $343.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $28M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $625.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $625.0K |
| Stock-Based Compensation | $103.0K |
| Deferred Income Tax | -$108.0K |
| Other Non-Cash Items | -$834.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$21M |
| Sales/Maturities of Investments | $44M |
| Other Investing Activities | -$26M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$601.0K |
| Common Dividends Paid | -$574.0K |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $222M |
| Short-Term Investments | $588M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $819M |
| PP&E (Net) | $59M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.7B |
| Long-Term Debt | $60M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $64M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $59M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $292M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$70M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $283M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $283M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $64M |
| Net Debt | -$158M |