| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $112M | — | $101M | — | 11.6% |
| Op. Income | $45M | — | $40M | — | 12.3% |
| Gross Margin | 91.6% | — | 92.5% | — | -1.0pp |
| Net Margin | 32.8% | — | 32.7% | — | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $5.13 | — | $4.51 | — | 13.7% |
| Free Cash Flow | $37M | — | $59M | — | -36.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $112M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $67M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $94M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $112M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $67M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $94M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $359.0K |
| Deferred Income Tax | $313.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $46M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$324M |
| Sales/Maturities of Investments | $126M |
| Other Investing Activities | -$232M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$439M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$218.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$111M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$114M |
| FREE CASH FLOW | $37M |
| Net Change in Cash | -$506M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $278M |
| Short-Term Investments | $614M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $902M |
| PP&E (Net) | $59M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $2.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.8B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.8B |
| Common Stock | $60M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $275M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$71M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $266M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $266M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$274M |