| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101M | — | $99M | — | 1.3% |
| Op. Income | $40M | — | $34M | — | 16.2% |
| Gross Margin | 92.5% | — | 85.3% | — | 7.3pp |
| Net Margin | 32.7% | — | 28.3% | — | 4.4pp |
| EPS (Diluted) | $4.51 | — | $3.83 | — | 17.8% |
| Free Cash Flow | $59M | — | $6M | — | 920.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $921.0K |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $61M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $77M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $921.0K |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $61M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $77M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $319.0K |
| Deferred Income Tax | -$773.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $24M |
| OPERATING CASH FLOW | $62M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$394M |
| Sales/Maturities of Investments | $213M |
| Other Investing Activities | -$100M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$285M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $570M |
| NET CASH FROM FINANCING | $560M |
| FREE CASH FLOW | $59M |
| Net Change in Cash | $338M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $785M |
| Short-Term Investments | $659M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $1.7B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.9B |
| Common Stock | $60M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $240M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $298M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $298M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$781M |