| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $4M | $4M | 15.1% | 21.0% |
| Op. Income | -$15M | -$17M | -$15M | 13.8% | 0.8% |
| Gross Margin | -35.6% | -59.5% | -46.3% | 23.9pp | 10.7pp |
| Net Margin | -275.8% | -376.0% | -358.9% | 100.2pp | 83.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.39 | $-0.35 | 17.9% | 8.6% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$12M | -$19M | -39.9% | 8.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $992.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $7.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $759.0K |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $759.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$246.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$759.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$18M |
| Sales/Maturities of Investments | $33M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $14M |
| Net Debt Issuance | -$9.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $131.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $122.0K |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $75M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $21M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $129M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $22M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44M |
| TOTAL ASSETS | $173M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $238.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $423.0K |
| Additional Paid-In Capital | $542M |
| Retained Earnings | -$390M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$662.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $152M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $152M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $173M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$17M |