| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $231M | $244M | $252M | -5.3% | -8.4% |
| Op. Income | $28M | -$300.0K | $23M | 9400.0% | 19.3% |
| Gross Margin | 34.5% | 32.7% | 34.3% | 1.8pp | 0.1pp |
| Net Margin | 7.8% | -1.4% | 7.1% | 9.2pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.96 | $-0.19 | $0.94 | 605.3% | 2.1% |
| Free Cash Flow | $4M | -$15M | -$23M | 128.1% | 117.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $231M |
| Cost of Revenue | $151M |
| GROSS PROFIT | $80M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $340.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $36.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $231M |
| Cost of Revenue | $151M |
| GROSS PROFIT | $80M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $340.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $36.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$60M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$60M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$52M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $141M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $233M |
| Inventory | $170M |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $583M |
| PP&E (Net) | $346M |
| Goodwill | $359M |
| Intangible Assets | $131M |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | $60M |
| Other Non-Current Assets | $77M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $986M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $119M |
| Long-Term Debt | $130M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $24M |
| Other Non-Current Liabilities | $88M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $244M |
| TOTAL LIABILITIES | $363M |
| Common Stock | $19M |
| Additional Paid-In Capital | $145M |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$71M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $132M |
| Net Debt | -$10M |