| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $248M | $230M | $229M | 7.7% | 8.3% |
| Op. Income | $20M | $10M | $37M | 90.4% | -46.5% |
| Gross Margin | 34.4% | 33.9% | 39.0% | 0.5pp | -4.6pp |
| Net Margin | 6.7% | 10.0% | 13.6% | -3.4pp | -6.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.87 | $1.22 | $1.66 | -28.7% | -47.6% |
| Free Cash Flow | -$42M | -$9M | $33M | -343.4% | -227.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $248M |
| Cost of Revenue | $163M |
| GROSS PROFIT | $85M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $228M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $473.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $248M |
| Cost of Revenue | $163M |
| GROSS PROFIT | $85M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $228M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $473.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $617.0K |
| Change in Working Capital | -$43M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$28M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26M |
| Net Debt Issuance | -$146.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | -$42M |
| Net Change in Cash | -$50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $182M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $216M |
| Inventory | $152M |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $577M |
| PP&E (Net) | $367M |
| Goodwill | $365M |
| Intangible Assets | $170M |
| Long-Term Investments | $81M |
| Tax Assets | $33M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $75M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $48M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $161M |
| Long-Term Debt | $190M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $83M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $315M |
| TOTAL LIABILITIES | $476M |
| Common Stock | $19M |
| Additional Paid-In Capital | $157M |
| Retained Earnings | $998M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$57M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $207M |
| Net Debt | $25M |