| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101M | — | $84M | — | 21.4% |
| Op. Income | $608.0K | — | -$7M | — | 109.1% |
| Gross Margin | 17.2% | — | 10.4% | — | 6.8pp |
| Net Margin | -0.5% | — | -10.1% | — | 9.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | — | $-0.36 | — | 93.0% |
| Free Cash Flow | $3M | — | -$10M | — | 132.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $84M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $19.0K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | $608.0K |
| Interest Income | $92.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$480.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$480.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$480.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$782.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $774.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$480.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $37M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $921.0K |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $706.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $59M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $268.0K |
| Deferred Revenue | $143.0K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $429.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $430M |
| Retained Earnings | -$398M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $54.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $59M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$2M |