| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $55M | — | $52M | — | 5.9% |
| Op. Income | -$5M | — | -$8M | — | 32.2% |
| Gross Margin | 14.4% | — | 5.8% | — | 8.6pp |
| Net Margin | -10.1% | — | -15.2% | — | 5.2pp |
| EPS (Diluted) | $-4.07 | — | $-6.25 | — | 34.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$6M | — | 45.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $55M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19.9K |
| Other Income/Expenses | -$19.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $403.2K |
| Deferred Income Tax | $36.4K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $451.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$181.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $329.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $920.7K |
| Intangible Assets | $214.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $163.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $35M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $250.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $54M |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $8M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $29M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $29M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $35M |
| Total Debt | $62.0K |
| Net Debt | -$23M |