| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | — | $28M | — | 3.4% |
| Op. Income | -$5M | — | $137.4K | — | -3474.6% |
| Gross Margin | 9.8% | — | 10.9% | — | -1.1pp |
| Net Margin | -16.0% | — | 0.3% | — | -16.3pp |
| EPS (Diluted) | $-4.51 | — | $0.11 | — | -4200.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | -$1M | — | -313.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $62.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $62.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $756.9K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $756.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4.5K |
| Change in Working Capital | $415.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $261.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $920.7K |
| Intangible Assets | $457.8K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $127.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $369.6K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $48.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $326.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $326.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $23M |
| Retained Earnings | -$15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $695.6K |
| Net Debt | -$2M |