| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | $1.2B | $1.1B | 2.2% | 9.0% |
| Op. Income | $381M | $375M | $275M | 1.8% | 38.5% |
| Gross Margin | 57.6% | 56.9% | 55.0% | 0.6pp | 2.6pp |
| Net Margin | 23.9% | 25.1% | 20.5% | -1.2pp | 3.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.98 | $2.04 | $1.56 | -2.9% | 26.9% |
| Free Cash Flow | $414M | $379M | $199M | 9.2% | 108.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $519M |
| GROSS PROFIT | $704M |
| R&D Expenses | $81M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $242M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $323M |
| Cost & Expenses | $842M |
| OPERATING INCOME | $381M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $358M |
| Income Tax Expense | $65M |
| Net Income from Continuing Ops | $292M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $292M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $292M |
| D&A | $55M |
| EBIT | $308M |
| EBITDA | $362M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $519M |
| GROSS PROFIT | $704M |
| R&D Expenses | $81M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $242M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $323M |
| Cost & Expenses | $842M |
| OPERATING INCOME | $381M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $358M |
| Income Tax Expense | $65M |
| Net Income from Continuing Ops | $292M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $292M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $292M |
| D&A | $55M |
| EBIT | $308M |
| EBITDA | $362M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $292M |
| Depreciation & Amortization | $55M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $57M |
| OPERATING CASH FLOW | $440M |
| Capital Expenditure | -$26M |
| Acquisitions (Net) | -$20M |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $750.0K |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$47M |
| Net Debt Issuance | -$300M |
| Common Stock Repurchased | -$50M |
| Common Dividends Paid | -$71M |
| Other Financing Activities | -$421.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$393M |
| FREE CASH FLOW | $414M |
| Net Change in Cash | $451.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $238M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $875M |
| Inventory | $822M |
| Other Current Assets | $142M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $699M |
| Goodwill | $2.8B |
| Intangible Assets | $486M |
| Long-Term Investments | $170M |
| Tax Assets | $204M |
| Other Non-Current Assets | $114M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.5B |
| TOTAL ASSETS | $6.9B |
| Account Payables | $238M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $153M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $911M |
| Long-Term Debt | $697M |
| Deferred Revenue NC | $137M |
| Deferred Tax Liabilities | $79M |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $588.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | $5.0B |
| Treasury Stock | -$1.8B |
| Accum. Other Comp. Income | -$252M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.9B |
| Total Debt | $874M |
| Net Debt | $636M |