| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $145.6K | $254.2K | $122.8K | -42.7% | 18.6% |
| Op. Income | -$162.8K | -$134.9K | -$67.1K | -20.7% | -142.5% |
| Gross Margin | 96.3% | 94.7% | 97.2% | 1.5pp | -1.0pp |
| Net Margin | -77.2% | -46.3% | -204.6% | -30.9pp | 127.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.01 | $-0.04 | 25.0% | 79.3% |
| Free Cash Flow | $2M | -$118.1K | -$22.9K | 1412.4% | 6879.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145.6K |
| Cost of Revenue | $5.5K |
| GROSS PROFIT | $140.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $288.4K |
| SG&A Expenses | $288.4K |
| Other Expenses | $14.6K |
| Operating Expenses | $303.0K |
| Cost & Expenses | $308.4K |
| OPERATING INCOME | -$162.8K |
| Interest Income | $40.5K |
| Interest Expense | $27.5K |
| Other Income/Expenses | $50.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$112.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$112.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$112.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$112.5K |
| D&A | $18.1K |
| EBIT | -$85.0K |
| EBITDA | -$66.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$112.5K |
| Depreciation & Amortization | $18.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $183.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | $2 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.4K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$126.4K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$19.1K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $106.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $145.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $734.6K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $903.2K |
| PP&E (Net) | $367.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $483.2K |
| Short-Term Debt | $252.0K |
| Deferred Revenue | $17.6K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $395.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $729.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $1.5K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | $1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $618.6K |
| Net Debt | $473.3K |