| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $713M | — | $582M | — | 22.5% |
| Op. Income | $11M | — | $1M | — | 754.3% |
| Gross Margin | 35.0% | — | 33.9% | — | 1.1pp |
| Net Margin | 0.5% | — | -5.0% | — | 5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | — | $-0.83 | — | 109.6% |
| Free Cash Flow | -$15M | — | -$25M | — | 38.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $713M |
| Cost of Revenue | $463M |
| GROSS PROFIT | $250M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $239M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $239M |
| Cost & Expenses | $702M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $143.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $713M |
| Cost of Revenue | $463M |
| GROSS PROFIT | $250M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $239M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $239M |
| Cost & Expenses | $702M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $143.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$554.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | -$310.0K |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $464.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$101.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$529.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $193M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $220M |
| PP&E (Net) | $88M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $96M |
| TOTAL ASSETS | $316M |
| Account Payables | $75M |
| Short-Term Debt | $789.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $111M |
| Long-Term Debt | $67M |
| Deferred Revenue NC | $44M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $114M |
| TOTAL LIABILITIES | $224M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $178M |
| Retained Earnings | -$87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $745.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $92M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $92M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $316M |
| Total Debt | $69M |
| Net Debt | $68M |