| Metric | FY 2005 | Prior Q | FY 2004 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $582M | — | $526M | — | 10.6% |
| Op. Income | $1M | — | $4M | — | -69.5% |
| Gross Margin | 33.9% | — | 31.6% | — | 2.4pp |
| Net Margin | -5.0% | — | 0.3% | — | -5.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.83 | — | $0.04 | — | -2175.0% |
| Free Cash Flow | -$25M | — | -$23M | — | -9.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $582M |
| Cost of Revenue | $384M |
| GROSS PROFIT | $197M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $196M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $196M |
| Cost & Expenses | $580M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | -$29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $944.0K |
| EBITDA | $21M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$29M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $26M |
| Other Non-Cash Items | $294.0K |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | $24M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$575.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $159M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $176M |
| PP&E (Net) | $92M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $98M |
| TOTAL ASSETS | $274M |
| Account Payables | $63M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $89M |
| Long-Term Debt | $58M |
| Deferred Revenue NC | $47M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $51.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $106M |
| TOTAL LIABILITIES | $194M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $169M |
| Retained Earnings | -$90M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $80M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $80M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $274M |
| Total Debt | $58M |
| Net Debt | $56M |